ikona home
ikona home

logo recal

napis aktualnosci

Photographs made by Marco Magoga 3Wsparty przez Fundację RECAL projekt Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny “Let’s talk about garbage” (“Porozmawiajmy o śmieciach”) reprezentuje Polskę na głównej wystawie 15 Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji i zbiera entuzjastyczne oceny i recenzje zagranicznych dziennikarzy i krytyków architektury. Projekt zajmuje powierzchnię aż 200m2, długość 20m i wysokość ponad 3 m. Po raz pierwszy w historii Biennale Architektury w Wenecji, do głównej wystawy zostali zaproszeni polscy twórcy. Kuratorem głównej wystawy jest Alejandro Aravena, zdobywca tegorocznej nagrody Pritzkera.


Let’s talk about garbage
 mierzy się z globalnym problemem nadprodukcji śmieci. Współczesne konsumpcyjne społeczeństwa nie troszczą się wystarczająco o “życie po życiu” swoich masowo wytwarzanych produktów, szczelnie owiniętych w kolejne warstwy opakowań z tworzyw sztucznych. Projekt to próba wskazania nowych alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów. W jaki sposób architektura może wpływać na zmniejszenie ilości odpadów? Jak możemy skuteczniej uczestniczyć w procesie recyklingu? Dlaczego jest to ważne zagadnienie ciągle marginalizowane w większości miast świata?– to tylko kilka z wielu pytań, na które twórcy wystawy starają się odpowiedzieć.


Photographs made by Marco Magoga 4Twórcy wystawy przedstawiają m.in. cykl życia wyrzucanych przedmiotów - ich zbieranie, sortowanie, przetwarzanie i powtórne wykorzystanie. To recykling, upcykling czy projektowanie produktu z myślą o jego przyszłym przetworzeniu wskazują nam alternatywy dla problemu nadprodukcji śmieci.


Wrzucamy wszystko do czarnego worka, myśląc, że nie jest to już więcej nasz problem
 – twierdzą Kowalski i Szczelina. Do tej idei nawiązuje czarna ściana wystawy, ukrywająca swój rewers, dalsze losy odpadów - bogaty świat nieznanych zazwyczaj danych dotyczący śmieci oraz życia milionów ludzi żyjących z recyklingu tego, co wyrzucają inni. Twórcy prezentują również bogatą paletę materiałów i produktów dostępnych na rynku, które maksymalizują korzyści z recyklingu, proponują ekologiczne i trwałe rozwiązania.


Projekt “Lets talk about garbage” zbiera pozytywne recenzje w mediach zagranicznych. Krytycy architektury chwalą projek za oryginalny i widowiskowy sposób ekspozycji oraz narrację wystawy, która każdego uczestnika prowokuje do refleksji.


Ostatnich 7 miesięcy kompletnie wywróciło nasze życie do góry nogami. Projekt pochłonął nas bez reszty. Dlatego bardzo nas cieszy tak pozytywny odbiór naszego projektu, gdyż jest to praca wielu specjalistów z całego swiata. Mamy olbrzymią konkurencję w Wenecji, na wystawie głównej jest aż 11 laureatów nagrody Pritzkera oraz kilkudziesięciu innych architektów. Dlatego jesteśmy dumni, że tak ważny temat jakim jest nadprodukcja śmieci jest tak szeroko i entuzjastycznie nagłaśniany za pomocą mediów z całego świata. -
 dodają twórcy.

Udział w głównej wystawie na Biennale w Wenecji i praca z jej kuratorem Alejandro Araveną, tegorocznym zdobywcą nagrody Pritzkera (“architektonicznego Nobla”), jest ogromnym wyróżnieniem. Projekt Polaków można oglądac do 27 listopada 2016 roku, na głównej wystawie w Wenecji. Więcej o projekcie na stronie letstalkaboutgarbage.com oraz na Facebooku.

Photographs made by Marco Magoga 2